sk pl de en
 

Tipy na výlety


MLYNY OBLAZY- KVAČIANSKA DOLINA, PROSIECKA DOLINA
    Kultúrna pamiatka Mlyny Oblazy patrí k skvostom Slovenska a je obľúbenou destináciou návštevníkov všetkých vekových kategórií. Dva vodné mlyny Oblazy sa nachádzajú v Kvačianskej doline a sú súčasťou náučného chodníka Prosiecka a Kvačianska dolina. Prosiecka dolina je súčasťou národnej prírodnej rezervácie a je považovaná za najkrajšiu dolinu pre bohaté krasové útvary a pestrosť bylín. Medzi najväčšie lákadlá Prosieckej doliny patrí jej vodopád a rebríky vedúce po skalách v tiesňavách. Dolinami preteká potok Kvačianka. Náučné chodníky vedú ďalej do Kvačian, alebo dolinou Borovinka prejdete na Veľké Borové. Taktiež môžete pokračovať smerom na Huty.
ARCHEOSKANZEN HAVRÁNOK
    Archeoskanzen je najvýznamnejšia archeologická lokalita na Liptove, v roku 1991 bol skanzen vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Pôvodné domáce obyvatelstvo osídlilo Havránok už v 4. stor. pred n. l. Skanzen tvorí zrekonštruovaná časť keltskej osady Kotínov z 1. storočia pred n. l. V skanzene je zachované významné obchodné a produkčné centrum vtedajšej doby, ktoré pozostávalo z hradiska so svätyňou a šiestách osád. Archeologická lokalita sa nachádza na vŕšku Ložisko pri vodnej nádrži Liptovská Mara.
ORAVSKÝ HRAD
    Oravský hrad je jeden z najkrajších hradov na Slovensku, nachádza sa v obci Oravský Podzámok, týči sa na strmom vápencovom brale 112 m nad hladinou rieky Orava. Je to výrazná dominanta oravského regiónu a patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky hradného staviteľstva na území Slovenska. Oravský hrad je jedným z najpríťažlivejšich hradov na Slovensku. Obľúbené sú jeho nočné strašidelné prehliadky, rôzne divadelné predstavenia, Mikulášsky večer, historický šerm na Oravskom hrade, romantická plavba na pltiach okolo Oravského hradu. Video prezetácia
MÚZEUM ORAVSKEJ DEDINY
    Múzeum je situované v krásnom prostredí v podhorí Roháčov. Tento skanzen patrí k najkrajším múzeám ľudovej architektúry v Európe. Pôvodne na mieste dnešného múzea nestál žiaden dom. V roku 1967 sa tu začalo stavať múzeum, do ktorého sa postupne premiestňovali domy z rôznych oravských dedín. Stredom múzea prechádza Roháčsky studený potok. Viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry je tu rozostavaných v niekoľkých celkoch, ktoré pripomínajú jednotlivé časti Oravy. V múzeu sú umiestnené tiž rôzne technické stavby ako mlyn, olejáren a iné. Súčasťou múzea je aj drevený gotický kostol sv. Alžbety Uhorskej zo začiatku 15. storočia ( dodnes v ňom bývajú svatby). V múzeu býva celoročne bohatý kultúrny program ako napríklad: „ Zahrajme sa ako kedysi“- pri príležitosti MDD, „Tradičné veľkonočné sviatky“, dni remesiel- ozveny tradícií- rezbárstvo, drotárstvo, hrnčiarstvo, plátená nedeľa, jazda na koni, koči, včelárska nedeľa, medzinárodné vystúpenia folklórnych skupín, výstava o jaskyni Brestová, nočný prechod zasneženým múzeom s lampášmi spojený s ochutnávkou oravských medovníkov a medoviny atď.
FRANTIŠKOVA HUTA
    Patrí medzi národné architektonické pamiatky. Ide o ruinu továrenskej haly bývalej železiarne postavenej v roku 1836. Spracovávala sa tam železná ruda z Roháčov a okolia ( Zuberec, Habovka, Malatiná). Z objektu, ľudovo nazývaného hámor, sa zachovali obvodové múry, a centrálna vysoká pec. Neopakovatelným zážitkom sú nočné akcie ako napr. Silvestrová noc na hámri. Koncom augusta sa každoročne konajú ukážkové tavby železnej rudy starovekou technológiou.

DEMÄNOVSKÁ JASKYŇA SLOBODY, DEM Ä NOVSKÁ ĽADOVÁ JASKYŇA
    Národná prírodná pamiatka Demänovské jaskyne na severnej strane Nízkych Tatier je najdlhším jaskynným systémom na Slovensku. Sprístupnených je 1600m. Medzi jej dominanty patrí Demänovská jaskyňa slobody, ktorá očaruje návštevníkov bohatou sintrovou výplňou rozličných farieb, tajuplným podzemným tokom Demänovky i krásnými jazierkami. Je najviac navštevovanou jaskyňou na Slovensku. Má najbohatšiu kvapľovú výzdobu. Demänovská ľadová jaskyňa má trvalú ľadovú výplň, bizardné a mohutné tvary podzemných priestorov, vzácnu jaskynnú faunu a bohatú históriu.
TURISTIKA
    Západné Tatry tvoria spolu s Východnými Tatrami geomorfologický celok Tatry s rozlohou 400 km² Západné Tatry s maximálnou výškou 2 248 m sú druhým najvyšším pohorím na Slovensku. Vyššie sú iba Vysoké Tatry, ktoré svojho západného suseda prevyšujú približne o 400 m. Západné Tatry sa delia do 6 celkov: Osobitá, Sivý vrch, Liptovské Tatry, Roháče, Červené vrchy a Liptovské kopy. Hlavný hrebeň Západných Tatier meria 37 km a je pomerne kľukatý. Na hlavnom západotatranskom hrebeni sa nachádza 27 vrchov, z toho 20 je vyšších ako 2000 m. Najvyšším končiarom na hlavnom hrebeni ja Baníkov (2 178 m) v Roháčoch.     Medzi najväščie krásy Oravy patria Roháče, ktoré svojím návštevníkom ponúkajú tajomstvá živej a neživej prírody. Pre hostí je v Roháčoch vybudované množstvo turistických chodníkov. Pre rekreačných turistov Roháče ponúkajú kratšie, menej náročné, ale veľmi pekné túry – napr. návšteva Roháčskych plies, Roháčkeho vodopádu, alebo Juráňovej doliny v Oraviciach atď. Náročnejší turisti majú na výber viaceré vrchy zo západotatranského hrebeňa.
TERMÁLNE KÚPALISKO ORAVICE
    Hlavným dôvodom vysokej návštevnosti Oravíc je geotermálny prameň s teplotou cca 57 °C. Oravice sú jedinečné tým, že nikde inde na Orave nie je oblast s geotermálnou vodou. Pomerne vysoká teplota vody umožňuje návštevníkom možnosť kulať sa aj počas zimných mesiacov. Termálna voda patrí medzi významné termálne vody na Slovensku s liečivými účinkami najmä na choroby pohybového ústrojenstva, močových ciest a obličiek. Video prezentácia

MEANDER PARK ORAVICE
    Novovybudovaný Meander Park v Oraviciach priťahuje návštevníkov z ďalekého okolia. Veľké relaxačné bazény poskytuje návštevníkom atrakcie ako napr. masážne lavice, masážne lehátka, dnová perlička, masážne trysky, vodné delá. Teplota geotermálnej vody v bazéne je 35 - 37°C. V areáli sa nachádzajú: tobogány, Whirpool bazény, relaxačné masáže, sauny atď. Video prezentácia

AQUAPARK TATRALANDIA
    Aquapark Tatralandia patrí medzi najväčšie aquaparky na Slovensku. Nachádza sa cca 2 km od Liptovského Mikuláša. Návštevníkov vodného sveta čaká 9 termálnych bazénov - z toho 2 sú kryté. Teplota vody v bazénoch sa pohybuje v rozmedzí od 26 do 38 °C Je to jedinečné miesto pre zábavu a relax, ktoré si získa každého. Je tam množstvo atrakcií, ktorým neodolá žiadne dieťa, ba dokonca často ani dospelák: plavecké dráhy, vodná lezecká stena, masážne sedenia, vodné postele, vodný hríbik, chŕliče, vyvieračky, vodné prúdy, vodná hojdačka, vodný volejbal a basketbal, detské šmýkačky. V areáli sa nachádza 21 tobogánových dráh a vodných šmýkačiek. Video prezentácia

TERMÁLNE KÚPALISKO BEŠEŇOVÁ
    Termálne kúpele Bešeňová boli vybudované na základe horúcich prameňov liečivých vôd, ktoré vyvierajú z hľbky 1987 metrov. Teplota vody na povrchu je cca 60 °C. Teplota vody v bazénoch je od 27 do 40 °C. V areáli sa nachádza šesť bazénov a sú v prevádzke počas celého roka. V areáli nájdete aj relaxačné centrum, ktoré poskytuje masáže, svetelné terapie, šajnový svet, solárium, fitness, aerobic, odpočívareň a herňu. V súčasnosti patrí Bešeňová k najvyhľadávanejším strediskám cestovného ruchu na Slovensku. Video prezentácia

ORAVSKÁ PRIEHRADA
    Rozloha priehrady je 35 km² a priemerná hĺbka je cca 15 m. Patrí medzi vyhľadávané turistické centrá na Slovensku. Areál ponúka vynikajúce možnosti pre potápanie a vodné športy (jachting, windsurfing, vodné bycikle). Na svoje si takisto prídu vyznávači rybolovu.Návštevníci tu nájdu vodné atrakcie ako surfovanie, jachting, vodné bycikle. Taktiež tu možete absolvovať vyhliadkovú plavbu ľodou.
LIPTOVSKÁ MARA
    Liptovská mara je známou Slovenskou priehradou. Rozloha priehrady je 27 km² . Priehrada ožíva najmä v lete, kedy ju navštevuje mnoho domácich, ale aj zahraničných turistov. Návštevníci tu nájdu vodné atrakcie ako surfovanie, jachting, vodné bycikle. Taktiež tu možete absolvovať vyhliadkovú plavbu ľodou.
LYŽIARSKE STREDISKO ZUBEREC – MILOTÍN
    Stredisko je priamo v obci Zuberec, je určené pre všetky kategorie lyžiarov. Dlžka ziazdovky je 1280 m. V stredisku sú 4 vleky. Dva veľké vleky dosahujú dĺžku 1280 m a malý vlek 500 m. Mini vlek pre deti je dlhý 80 m. Dlžka ziazdovky je 1280 m. V stredisku sú 4 vleky. Dva veľké vleky dosahujú dĺžku 1280 m a malý vlek 500 m. Mini vlek pre deti je dlhý 80 m. . Plochy zjazdoviek sú mechanicky zasnežované a upravované. Pri vleku je parkovisko. Veľmi populárna je aj večerná lyžovačka ( lyžiarsky svah je osvetlený). V prevádzke sú služby: lyžiarska a snowboardingová škola, ski servis, požičovňa lyžiarskej výstroje, úschovňa, parkovisko, bufet.
LYŽIARSKE STREDISKO ZUBEREC – JANOVKY
    Stredisko je priamo v obci Zuberec, je určené pre všetky kategorie lyžiarov a je ideálne pre rodinnú lyžovačku. V stredisku sú 3 vleky. Dlžka ziazdovky je 1,4 km. V stredisku je prevádzkované taktiež večerné lyžovanie – lyžiarsky svah je osvetlený. V rámci strediska Janovky sú v prevádzke služby: lyžiarska a snowboardingová škola., ski servis, požičovňa lyžiarskej výstroje, úschovňa, biatlonový areál, parkovisko, reštaurácia. Plochy zjazdoviek sú mechanicky zasnežované a upravované, čo umožňuje lyžovanie aj v období, keď nie je dostatek snehu.
SKI ZVEROVKA - SPÁLENÁ DOLINA
    Toto lyžiarske stredisko je priamo v chladnom prostredí TANAP-u. Je to jedno z najnavštevovanejších lyžiarskych centier na Slovensku. Je to stredisko, ktoré začína lyžiarsku sezónu ako jedno z prvých na Slovensku a jedno z posledných končí. Sneh sa tu udrží oveľa dlhšie a hostia si tak môžu vychutnať lyžovačku ešte aj v apríli pri jarných slnečných lúčoch. Spálená poskytuje výborné podmienky pre všetky kategórie lyžiarov a snowboardistov. Kratšie vleky ( 400m a 850m) sú určené pre začiatočníkov a deti, 1500m sedačková lanovka uspokojí pokročilejších lyžiarov. Prístup autom je priamo k lyžiarskemu stredisku. K lyžiarskemu centru patría aj reštaurácie, lyžiarsky servis, požičovňa a predaj lyžiarskej výstroje, lyžiarska a snowboardová škola. Zjazdovky majú aj umelé mechanické zasnežovanie.
LYŽIARSKE STREDISKO MEANDER SKIPARK ORAVICE
    Toto novovybudované stredisko ponúka kombináciu lyžovania a relaxu v bazénoch s geotermálnou vodou. Od minulej sezóny má sprístupnené nové zjazdové a bežecké trate, ktoré sú umelo zasněžívané.Pre začiatočníkov organizuje výcvik v lyžiarskej škole. Lyžiarske stredisko má sedačkovú lanovku a zatiaľ 4 vleky.

Fotogaléria

Tipy na výlety

Pamiatky:

- Mlyny oblazy-Kvačianska a Prosiecka dolina
- Archeoskanzen Havránok
- Oravský hrad
- Múzeum oravskej dediny
- Františkova huta
- Demänovská jaskyňa slobody,Demänovská ľadová    jaskyňa

Turistika:

- Roháče

Lyžiarske strediská:

- Lyžiarske stredisko Zuberec-Milotín
- Lyžiarske stredisko Zuberec–Janovky
- Ski centrum Zverovka-Spálená dolina
- Lyžiarske stredisko Meander Ski Park Oravice
- bežecké lyžovanie

Vodné nádrže a kúpaliská:

- Termálne kúpalisko Oravice
- Meander Park Oravice
- aquapark Tatralandia
- Bešeňová - termálne kúpalisko
- Oravská priehrada
- Liptovská Mara

Jarné atrakcie:

- Veľkonočné sviatky v Múzeu oravskej dediny
- Zuberský majáles- posledný májový víkend
- Horolezecký víkend na skale Vápenka
- Bokami Západných Tatier – skialpinistické preteky
- Pochovávanie basy
- Výstava poľovníckych trofejí

Letné atrakcie

- Zahrajme sa ako kedysi
- Cyklotúra Zuberec- okolo Tatier
- Stretnutie turistov na Lúčnej
- Turistický prechod Veľké Borové
- Podroháčske folklórne slávnosti
- Múzeum oravskej dediny – rôzne akcie
- Duchovia na Oravskom hrade
- Historický šerm na Oravskom hrade
- Romantická plavba na pltiach okolo O. hradu
- Kardan–súťaž podomácky vyrobených    malotraktorov
- Výstup na vrch Osobitú
- Jazda na koni
- Adrenalínová jazda na tanku
- Splav rieky Orava
- Zuberský triatlon zdravia
- Sviatok Hôr – Hory, prameň lásky
- Salaš Zuberec - predaj čerstvého ovčieho syra
- Zbieranie húb
- Jazda na minikárach Nižná

Jesenné atrakcie

- Deň vidieka
- Folklórna veselica v kolibe JOSU
- Deň hôr v Roháčoch – výstup do sedla Osobitá
- Lesnou železnicou za Mikulášom

Zimné atrakcie

- Medzinárodné lyžiarske preteky o Goralský klobúčik
- Masky v ľudovej tradícii
- Preteky na lyžiach a snowbordoch o cenu Milotína
- Preteky na lyžiach a snowbordoch o cenu Janoviek
- Jazda na saniach s koňom
- Preteky psích záprahov
- Večerný prechod múzeom s lampášmi
- SKI bus do lyžiarskych stredísk
- O cenu Pálenice – nočný skialpinistický pretek
- Zuberská tradičná fašiangová zabíjačka
- Okolo Zuberca – tradičný prechod na bežkách
- Zuberská foršta- snowboardové preteky


Rezervujte si u nás ubytovanie

Meno a priezvisko*:

Email*:

Telefón*:

Dátum od*: do*:
Počet detí: vek:
Počet dospelých:

Poznámky:


Predpoveď počasia

pocasie

Aké bude počasie u nás TU